KIK
Grudziądz

Nagroda im. Ks. Profesora Janusza Pasierba
Przemówienie Prezesa KIK Tomasza Wołowskiego

KIK  
POROZUMIENIE
Serwis internetowy KIK

Strona główna

Nie co dzień mamy zaszczyt uczestniczyć w uroczystości wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa naszego miasta. Bo i wyjątkowy musi być człowiek, któremu tan tytuł zostaje nadany. Nie dziwi więc fakt, że z pod opieki wyjątkowego człowieka, wychodzą inni wyjątkowi ludzie. Taką osobą jest właśnie tegoroczny laureat nagrody imienia księdza prof. Janusza Pasierba. Zanim jednak przedstawię go Państwu przybliżę historię samej nagrody.

Dwa lata po śmierci księdza Janusza Pasierba członek Klubu Inteligencji Katolickiej Pan Marian Sołobodowski, zwrócił się do Zarządu Klubu z propozycją ustanowienia w Grudziądzu Ogólnopolskiej Nagrody im. Ks. Prof. Janusz Pasierba. Zarząd przychylił się do tego a Rada Miejska na początku 1996 roku zdecydowała o ustanowieniu wspomnianego wyróżnienia. Ustalono, że nagroda będzie przyznawana raz w roku na wniosek powołanej Kapituły w skład, której wchodzą członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej oraz osoby związane z działalnością kulturalną w mieście.

Wyróżnienie to ma na celu z jednej strony promowanie godnych postaci, które w swojej twórczości artystycznej promują wartości chrześcijańskie a z drugiej gromadzenie wokół tej inicjatywy wybitnych osobistości. W wyborze laureatów zawsze kierowano się ideami, które ks. Prof. Janusz Pasierb stawiał na pierwszym miejscu: Szczera wiara w Boga, ukochanie Ojczyzny oraz dobroć serca i płynąca z głębi ludzkiego humanizmu postawa wobec świata i ludzi. Honorowy patronat nad organizacją i uroczystym przebiegiem wręczenia nagrody od początku jej istnienia obejmują Prezydenci Grudziądza. Dlaczego nagroda właśnie imienia księdza Janusza Pasierba? Ponieważ był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej kultury, uczonym, artystą, historykiem sztuki i poetą. Był też poprzez swoją posługę w grudziądzkiej farze związany z naszym miastem.

Dotychczasowymi laureatami nagrody byli:

Tegorocznym laureatem nagrody im ks. Prof. Janusza Pasierba został pan Stefan Frankiewicz. (Myślę że powinniśmy gorąco powitać naszego laureata).

Przedstawię teraz krótki biogram naszego laureata, chociaż muszę przyznać, że przy tak bogatym jego życiu społecznym i zawodowym miałem naprawdę duży problem z napisaniem tego krótko.

Pan Stefan Frankiewicz urodził się w naszym mieście 31.08.1940 roku. W 1958 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego. Jednym z jego nauczycieli był nie kto inny tylko honorowy obywatel Grudziądza pan Szachnitowski.

W latach 1960 - 1965 studiował filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1965 roku wiąże się z toruńskim Klubem Inteligencji Katolickiej, który w tym czasie był ważnym ośrodkiem spotkań z wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i niezależnej myśli społecznej (m.in. z księdzem Januszem Pasierbem).

W grudniu 1970 roku wiąże się z miesięcznikiem 'Więź" w Warszawie. W 1973 roku obronił pracę doktorską na temat Jerzego Lieberta, którego dwutomowe "Dzieła zebrane" wydaje w 1976 roku.

W latach 1974 - 1979 wykłada teorię kultury na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W 1979 r. wyjeżdża do Rzymu gdzie przez 10 lat do pracuje w redakcji polskiej 'L'Osservatore Romano' w Watykanie. Współpracuje z Radiem Watykańskim, Wolną Europą, Głosem Ameryki oraz z prasą emigracyjną i włoską.

W 1989 roku powraca do kraju obejmując funkcję redaktora naczelnego "Więzi". Pełni ją do 1995 roku. Jednocześnie jest doradcą Ministra Spraw Zewnętrznych do spraw kontaktów ze Stolicą Apostolską. Bierze udział w pracach nad przygotowaniem konkordatu. W latach 1990 - 1995 jest też członkiem Komisji Kultury Episkopatu Polski.

W czerwcu 1995 roku zostaje mianowany ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz ambasadorem przy Suwerennym Rycerskim Zakonie Kawalerów Maltańskich. Swoją misję dyplomatyczną pełni przez 6 lat do jesieni 2001 roku. Towarzyszył w tym czasie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w jego pielgrzymkach do Ojczyzny w latach 1997 i 1999. Właśnie dlatego spotykamy się tu wszyscy w tym wyjątkowym dniu 5 Dniu Papieskim aby w ten sposób uczcić również pamięć honorowemu obywatela Grudziądza Papieża Polaka.

Stefan Frankiewicz odznaczony został najwyższymi orderami Stolicy Apostolskiej i Zakonu Kawalerów Maltańskich: Wielkim Krzyżem Orderu Piusa IX oraz maltańskim Krzyżem Wielkiego Oficera.

Wciąż prowadzi działalność publicystyczną na łamach Więzi i innych czasopism oraz prasy codziennej.






Laury w Dniu Papieskim, Grudziądz

Gratulacje Nuncjusza Apostolskiego w Polsce dla Laureata Nagrody im. ks. Pasierba w Grudziądzu

PROTOKÓŁ posiedzenia Kapituły Nagrody imienia księdza prof. Janusz Pasierba

Nagroda im. Ks. Profesora Janusza Pasierba - Przemówienie Prezesa KIK Tomasza Wołowskiego


1.11.2005