Jubileuszowy Kongres Pax Romana
    Paryż, 17-24.09.2000

KIK  
POROZUMIENIE
Serwis internetowy KIK

Strona główna


           W dniach od 17-24 września w Jubileuszowym 2000 roku odbyło się w Paryżu spotkanie plenarne Pax Romana. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 5 kontynentów a więc Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Europy. Spotkanie odbywało się pod hasłem Partnerzy, Solidarni, Nosiciele nadziei. Trzeba przypomnieć, że na dwóch poprzednich Zebraniach Plenarnych: jednym na Węgrzech a drugim w Asyżu omówiono podział świata na kraje ubogie i bogate, oraz zagadnienia związane z globalizacją. Globalizacja stała się już faktem, a to ze względu na wielki skok w dziedzinie przekazywania informacji - więc komputeryzacji i związanego z nią internetu. Zastanawiano się nad dobrymi i złymi stronami tego zjawiska. Dosyć pesymistycznie wyrażali się o nim przedstawiciele Afryki, którzy wskazywali na wielkie zacofanie tegoż kontynentu. Jak stwierdził jeden z dyskutantów są kraje gdzie trudno dostępne są telefony, a cóż dopiero mówić o komputerach. Szeroko omówiono stanowisko laikatu chrześcijańskiego wobec tych zagadnień. Uzgodniono, że muszą się one odbywać właśnie w tutułowym ruchu partnerstwa, solidarności i nadziei.

           Trudno w krótkim sprawozdaniu omówić wszystkie referaty i dyskusje toczące się przez parę dni. Do tych zagadnień będziemy powracali jeszcze w naszych klubowych spotkaniach. Dodam jeszcze, że uczestnicy Pax Romana mieli okazję zwiedzić nową dzielnicę Paryża "Defénce", gdzie zapoznali się z projektem budowanym w tejże dzielnicy - "Domem Bożym". Dzielnica jest słabo zamieszkana i jak na razie nie ma swojej parafii.

           Część obrad odbywała się w gmachu UNESCO. Oczywiście były też okazje do bardziej kameralnych i prywatnych spotkań. Przedstawicieli Pax Romana przyjął w swojej siedzibie Mer Miasta Paryża.

30.10.2000


Barbara Czałczyńska







    Przed Kongresem

Uważni czytelnicy ostatniego zeszytu "Życia Klubów" mogli zapoznać się z Oświadczeniem końcowym Międzynarodowego kolokwium na temat gospodarki globalnej i synodów kontynentalnych*, które odbyło się w Waszyngtonie, w październiku 1999 roku. W Oświadczeniu tym ICMICA (Międzynarodowy Ruch Intelektualistów Katolickich PAX ROMANA) przypomina wielkie międzynarodowe spotkania organizowane w ostatnich latach na różnych kontynentach (w Asyżu, Seulu, Dar-es-Salaam) poświęcone różnym aspektom globalizacji.

Spotkanie waszyngtońskie było jakby podsumowaniem kilkuletniej dyskusji o konsekwencjach globalizacji, a jednocześnie miało na celu przemyślenie naszej chrześcijańskiej odpowiedzialności za przekształcenia zachodzące w gospodarce świata.

Synody kontynentalne, w obliczu globalizacji, stały się okazją do refleksji na temat powołania Kościoła do bycia świadkiem wobec globalnej sprawiedliwości i solidarności. Pax Romana zobowiązało się doprowadzenia dalszych refleksji i działań mających na celu kształtowanie procesu globalizacji w taki sposób, aby była ona "globalizacją wolną od marginalizacji, globalizacją w solidarności". (Orędzie Jana Pawła II na światowy dzień pokoju, 1998).

Kolejna okazja do pogłębionej refleksji nad scharakteryzowaną powyżej w skrócie tematyką będzie Jubileuszowe Zgromadzenie Pax Romana w dniach 17-24 września w Paryżu. Temat kongresu sformułowany został następująco: "Nowe partnerstwo dla Solidarności - źródło nadziei".

Przygotowania do kongresu rozpoczęły się na początku bieżącego roku. Ważniejsze informacje o poszczególnych wydarzeniach dotyczących paryskiego spotkania podawane były (i są) w cotygodniowych komunikatach wysyłanych pocztą elektroniczną. Są to tzw. Jubilee News.

W marcu 2000 Sekretariat Międzynarodowy rozesłał do poszczególnych federacji szereg dokumentów: wstępny program, tzw. dokument przygotowawczy oraz kwestionariusz zawierający 13 pytań (z prośbą o odpowiedź). Nieco później niektóre federacje zostały poproszone o przygotowanie artykułów do specjalnego numeru czasopisma "Convergence".

Na podstawie opracowań centrali Pax Romana i doświadczeń jakie są udziałem poszczególnych zbiorowych członków Pax Romana przygotowane zostały przez niektóre federacje (a ściślej przez ich przedstawicieli) artykuły do pisma Pax Romana "Convergence" oraz odpowiedzi na wspomniany kwestionariusz.

Te właśnie materiały stały się z kolei podstawą przygotowywanego obecnie tzw. Dokumentu Roboczego. Jeszcze przed Jubilee Assembly 2000 dokument ten otrzymają wszyscy uczestnicy spotkania. Warto wspomnieć, że poszczególne kontynenty przygotowują się, osobno, do paryskiego spotkania. Działacze europejscy mieli specjalne spotkanie w Mediolanie, podczas którego omówiono zarówno tryb przygotowywania sprawozdania europejskiego jak i - co jest równie ważne - kwestie dotyczące wyborów władz Pax Romana.Warto podkreślić, że w Paryżu dokonane zostaną wybory zarówno do władz światowych jak i europejskich. ICMICA.

Program zgromadzenia przewiduje m.in. uroczystą sesje otwierającą kongres, seminarium na temat etyki globalnej i globalnego rządzenia (w siedzibie UNESCO), 3 sesje programowe: "Nowe partnerstwo dla solidarności - na poziomie lokalnym", "Teologia i duchowość nadziei na nowe partnerstwo dla solidarności", "Odpowiedź Pax Romana - wyzwania, cele i strategie". Po jednodniowej przerwie (piątek 22 września) odbędzie się dwudniowa sesja statutowa i wybory.

Polskie KIKi bardzo poważnie potraktowały kongres paryski. Członek władz europejskich Pax Romana S. Latek przygotował obszerny artykuł do "Convergence". W artykule przedstawiono sytuację Kościoła katolickiego w Polsce po przemianach jakie nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu i scharakteryzowano pozycję laikatu. Zwrócono uwagę na dynamiczny rozwój ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce, co napawa nadzieją na dowartościowanie polskiego laikatu. W końcowej części artykułu podjęto próbę sformułowania zadań, którymi Pax Romana i poszczególne federacje krajowe z Europy Środkowo-Wschodniej powinny zająć się w najbliższej przyszłości. Wśród tych zadań znajdują się następujące:

  • Zapoznanie się z procesami transformacyjnymi jakie zachodzą w krajach postkomunistycznych, rolą Kościołów w tych przemianach, a także rolą ruchów i stowarzyszeń katolickich;
  • Udział w rozwiązywaniu problemów społecznych takich jak bezrobocie, degradacja wsi, wzrost przestępczości, degradacja środowiska naturalnego;
  • Rozwijanie kultury demokratycznej i kultury dialogu, obrona praw człowieka, poszanowanie pluralizmu ekonomicznego;
  • Zaangażowanie w proces dowartościowania świeckich w Kościele, w usuwanie wzajemnej nieufności i rozszerzanie współpracy między świeckimi a duchownymi;
  • Działalność formacyjna (religijna) mająca na celu pogłębienie życia religijnego i przeżycie osobistego spotkania z Chrystusem.
Opracowano również odpowiedzi na ankietę. (Tekst ten zamieszczamy odrębnie, jako załącznik do niniejszej informacji).

W kongresie weźmie udział około 150 osób z całego świata. Najliczniej (ponad połowa wszystkich uczestników) reprezentowana będzie Europa. Stosunkowo liczne grupy przyjadą z Afryki i Ameryki Północnej.

Najliczniej wystąpią gospodarze, czyli Francuzi. Kraj Basków reprezentowany będzie przez 12 osób, Katalonia - 7, Włochy - 6. Polska reprezentowana liczyć będzie 5 osób. Oto nazwiska klubowych delegatów: Paweł Broszkowski, Piotr Cywiński, Barbara Czałczyńska, Stanisław Latek i Antoni Winiarski.

Kongres to nie tylko obrady i głosowania. To także liturgia. (każdego dnia za jej przygotowanie odpowiada inny kontynent), a także liczne spotkania kuluarowe, regionalne i w grupach roboczych, zwiedzanie słynnej dzielnicy La Defense, i wieczór kulturalny.

O tym jak było naprawdę poinformujemy czytelników internetu i "Życia Klubów", a także członków naszych stowarzyszeń po powrocie z Paryża.

S. Latek











24.08.2000

Do góry