Życie
Klubów
|
|
Mając na uwadze sytuację nauki i czytelnictwa w Polsce, Rada Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej zdecydowanie apeluje o pozostawienie "zerowej" stawki VAT na książki i prasę.
Stanisław Latek
Sekretarz Rady Porozumienia
Ewa Maria Zduńska
Przewodnicząca Rady Porozumienia
Kancelaria Sejmu
Biuro Listów i Skarg
ul. Wiejska 6 00-902 Warszawa
Warszawa, 17 września 1999 r.
BLS-II/151/15956/99
Pan Stanisław
Latek
Sekretarz Rady
Klub Inteligencji Katolickiej
00-336 Warszawa, ul.
Kopernika 34
Szanowny Panie,
Biuro Listów i Skarg Kancelarii Sejmu potwierdza wpływ listu z dnia 7 września 1999 roku, skierowanego do Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.
Uprzejmie informujemy, że sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu w dniu 20 lipca 1999 r. rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (druk nr 1190) w zakresie działania Komisji.
Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała utrzymanie dotychczasowej stawki 0% podatku V AT na książki i prasę, która wynika z art. 50 ust. 5 obowiązującej ustawy. Opinię tę uchwalono i przekazano Komisji Finansów Publicznych. W dniu 21 lipca 1999 r. uchwaliła opinię skierowaną do Prezesa Rady Ministrów. W opinii tej Komisja udzieliła pełnego poparcia inicjatywom zmierzającym do utrzymania zerowej stawki podatku V AT na książki i prasę. Jednocześnie Komisja wnosi o rozstrzygnięcie przez Komitet Integracji Europejskiej wątpliwości związanych z interpretacją zaleceń Unii Europejskiej w zakresie konieczności dostosowania polskich rozwiązań podatkowych w zakresie V A T do rozwiązań obowiązujących w UE.
W wym. opinii Komisja wyraziła za wskazane podjęcie przez Radę Ministrów zespołu działań, które prowadzą do utrzymania obecnej stawki także w latach następnych, zgodnie z zasadą tzw. wyjątku kulturalnego.
Obecnie Komisja oczekuje na przedstawienie stanowiska w sprawach podniesionych w opinii.
Z poważaniem
Starszy Specjalista
Bożena Wyszyńska