Życie Klubów
październik 1999
nr 17
Pismo Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej

Życie Klubów Spis treści Strona Główna

Rada Porozumienia - Oświadczenie
z 13 lutego 1999 w sprawie wynagrodzeń samorządowców
(za biuletynem "dlatego")

 

Rada Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej zajęła stanowisko w sprawie wynagrodzeń władz samorządowych oraz wynagrodzeń kadry kierowniczej w przedsiębiorstwach finansowanych ze środków publicznych:

Obserwujemy nasilanie się niepokojącego zjawiska nadmiernego wzrostu wynagrodzeń władz samorządowych wszystkich szczebli. Moralny sprzeciw budzi ustalanie wynagrodzeń większych niż uposażenia najwyższych rangą urzędników państwowych jakimi są Premier RP i Prezydent RP. Obecnie wynagrodzenia władz samorządowych są niewspółmiernie wysokie w stosunku do wykonywanej pracy i kilkudziesięciokrotnie przekraczają najniższą płacę. Zdarza się, że tak wysokie wynagrodzenie otrzymują osoby, które nie mają odpowiedniego przygotowania do pracy we władzach wykonawczych samorządów.

Oczekujemy od odpowiednich władz podjęcia natychmiastowych działań, które zahamowałyby ten proceder i przywróciłyby właściwe proporcje wynagrodzeń władz samorządowych w relacji do wynagrodzeń osób zajmujących najwyższe stanowiska w państwie.

Wyrażamy również ostry sprzeciw wobec ustalania bardzo wysokich wynagrodzeń kadry kierowniczej przedsiębiorstw, które dotowane ze środków publicznych wykazują permanentnie negatywne wyniki ekonomiczne.

Oczekujemy szybkiego uregulowania tych problemów odpowiednimi aktami prawnymi.

Warszawa, 13.02.1999

Sekretarz Rady Porozumienia Klubów 1nteligencji Katolickiej w Polsce - dr Stanisław Latek

Przewodniczący Rady Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce Ewa Maria Zduńska 

 

 Nieuzasadnione wysokie wynagrodzenia zarówno władz samorządowych jak i kadry kierowniczej dotowanych przedsiębiorstw budzą powszechny sprzeciw nie tylko zwykłych obywateli, ale także partii politycznych (m.in. Ruchu Społecznego AWS), stowarzyszeń i związków zawodowych. Mamy tu do czynienia z zawłaszczeniem pieniędzy podatników w majestacie prawa. Sytuację, w której miesięczne wynagrodzenie prezydenta miasta jest równe rocznemu wynagrodzeniu profesora wyższej uczelni nie można nazwać inaczej, jak patologiczną. Pensje członków zarządów miast są niewiele niższe, a aby objąć to intratne stanowisko, nie są wymagane żadne kwalifikacje. Również odpowiedzialność najczęściej sprowadza się do tego, że po czterech latach dana osoba nie będzie ponownie wybrana. Stąd paląca potrzeba znacznego obniżenia otrzymywanych dotychczas wynagrodzeń.

Początek strony