Życie Klubów
październik 1999
nr 17
Pismo Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej

Życie Klubów Spis treści Strona Główna

Grażyna Fołtyn
 KIK Zakopane

 

Sprawozdanie z działalności 
Tatrzańskiego Klubu Katolickiego KIK w Zakopanem
w okresie od 25.06.1998 do 30.06.1999 r .

 

W okresie sprawozdawczym Zarząd pracował pod kierownictwem Mieczysława Jarosławskiego. Praca Klubu obejmowała głównie działalność odczytową, z Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej oraz organizowanie pielgrzymek i wycieczek.

W działalności odczytowej należy zwrócić uwagę na wykład prof. Andrzeja Póhawskiego - "Filozofia Jana Pawła II" i na wspaniałą prelekcję Ojca Leona Knabita, opartą na książce tegoż autora, pt. "Schody do nieba".

Z uwagi na osobę prelegenta, który w ubiegłym roku obchodził pięćdziesięciolecie pracy misyjnej w Indiach, Ojca Mariana Żelazka, podkreślić należy jego wykład z filmem video i slajdami pt. "Misje katolickie w centrum hinduizmu". Tematyce misyjnej poświęcony był także referat z filmem video ks. Adama Foha, długoletniego misjonarza w Brazylii pt. "Zaangażowanie świeckich w Kościele brazylijskim". Wreszcie wymienić należy bardzo ciekawe sprawozdanie mgr Mariana Mitaha pt. "Byłem w Tybecie", zilustrowane 11ogato przeźroczami.

Maria Przybylska, aktorka scen krakowskich, wystąpiła na zebraniu z referatem "Związki Norwida z papieżem Piusem IX i związki papieża Polaka z Norwidem". Mgr Wacław Polakiewicz przedstawił nam "Duszpasterstwo i religia dawnego Podhala", a prof. Franciszek Adamski poruszył niezmiernie aktualny temat "O potrzebie odkłamywania społecznej rzeczywistości".

W dniach 27.09 - 3.10.98 r. zorganizowaliśmy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, pod hasłem "Z Janem Pawłem II w III Tysiąclecie". Prelegentami byli głównie księża związani z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Tydzień zainaugurował ks. bp Stanisław Smoleński Mszą św. i homilią wprowadzającą. Mszę św. uświetnił zespół "Turliki" pod kierunkiem p. Ewy Sterczyńskiej, dając godną oprawę muzyczną.

W Tygodniu wysłuchaliśmy następujących wykładów:

Ks. dr Jan Żelazny - "Co w pontyfikacie Jan Paweł II zmienił"

Ks. dr Józef Rapacz - "Wizja Kościoła w III Tysiącleciu"

Ks. dr Piotr Natanek - "Jan Paweł II a młodzież"

Prof. Marian Śnieżyński - "Wychowanie przez dialog w nauczaniu Jana Pawła 11".

Na zakończenie Tygodnia ks. prof. Łukasz Kamykowski wygłosił jakże potrzebny referat "Ekumenizm i stosunek do judaizmu w nauczaniu Jana Pawła II". Wspaniałym uzupełnieniem Tygodnia był wieczór recytatorski Marii Przybylskiej pt. "Blask prawdy w utworach Karola Wojtyły i Cypriana Norwida". Wspomnieć wreszcie trzeba o powtórzonym przez Zespół Żywego Słowa spektaklu "Biało - Czerwona".

Tradycją również jest, że z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej organizowana jest wystawa plastyczna. W tym roku wystawa czynna była w Domu Parafialnym przy Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem, a trud jej urządzenia spoczywał na barkach p. Krystyny Rajcy i p. Józefa Olszewskiego. Na wystawie prezentowali swoje prace czołowi plastycy Zakopanego. Zwiedził ją również ks. bp. S. Smoleński

W okresie bożonarodzeniowym odbyło się jak co roku spotkanie opłatkowe, uświetnione występem Marii Przybylskiej, w oprawie muzycznej p. Ryszarda Wadowskiego. W tym roku nie było w Zakopanem rekolekcji wielkopostnych z uwagi na misje, które poprzedziły nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Dlatego w okresie Wielkiego Postu poprosiliśmy ks. Stanisława Szyszkę o odprawienie mszy św. i wygłoszenie wielkopostnych homilii.

Nie sposób nie wymienić wspaniałej inscenizacji II części "Dziadów" Adama Mickiewicza w wykonaniu Kółka Aktorskiego "Guślarz" przy Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem, pod kierownictwem prof. Małgorzaty Janickiej. Inscenizacja była na profesjonalnym poziomie.

Pozostaje do omówienia działalność pielgrzymkowo - wycieczkowa. Punktem kulminacyjnym tej działalności była niezapomniana wycieczka do Lwowa i okolic w dniach 14 - 18 maja br. Również wymienić trzeba pielgrzymkę "śladami błogosławionych Polski Południowej" (Szczyrzyc, Limanowa, Lipnica Murowana, Tarnów, Szczepanów, Niegowić) oraz wycieczkę "Szlakiem cerkiewek Łemkowszczyzny" po ziemi nowosądecko-gorlickiej. Odbyły się również dwie wycieczki do Krakowa. Jedna ze zwiedzaniem klasztorów Kamedułów, Albertynek, Dominikanów, Franciszkanów, Cystersów w Mogile i Niepołomic, a druga ze zwiedzaniem Wawelu i klasztoru SS. Norbertanek. I wreszcie wycieczka do Oświęcimia - Brzezinki, dla uczczenia kanonizacji św. Edyty Stein.

W intencji pielgrzymki Ojca Świętego do Polski modliliśmy się codzienną modlitwą Róży Żywego Różańca.

Od jesieni ubiegłego roku członkowie KIKu uczestniczą wspólnie z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w rozważaniach biblijnych, odbywających się jeden raz w miesiącu.

Prezes Klubu Mieczysław Jarosławski został ponownie (po raz czwarty) wybrany do Rady Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i wziął udział w 2 posiedzeniach Rady. Także dwukrotnie uczestniczył w zebraniach Prezesów Klubów (w Otwocku i Częstochowie). Klub Inteligencji Katolickiej w Zakopanem egzystuje dzięki życzliwości i pomocy ks. Dziekana Stanisława Olszówki. Nadmienić trzeba, że korzystamy z pomieszczeń Domu Parafialnego nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Za wszechstronną pomoc składamy ks. Dziekanowi serdeczne podziękowaniee. Dziękujemy również kapelanowi Klubu ks. Tadeuszowi Adamaszkowi za to, że z wielką życzliwością towarzyszy pracom Klubu oraz organizowanym pielgrzymkom i wycieczkom.

 

Początek strony