Życie
Klubów
|
|
Maria Romankiewicz
KIK Bielsko-Biała
W ostatnich dwóch latach członkowie bielskiego KIK-u często zastanawiali się nad tym, jak uczcić jubileusz pontyfikatu naszego Papieża Rodaka.
Podczas pielgrzymki do Wadowic 6 czerwca 1998 r. zainspirowały naszą wyobraźnię monumentalne obrazy Aniołów /10x4m/ umieszczone na budynku magistratu i domu rodzinnym Ojca Świętego. Należą one do kolekcji krakowskiego Sacro-Artu, liczącej około 70 obrazów malowanych przez artystów z różnych krajów. Kiedy dowiedzieliśmy się, że mają być darem dla Ojca Świętego z okazji 20lecia pontyfikatu, postanowiliśmy dołączyć do kolekcji "Anioła Beskidzkiego", który przypomniałby Papieżowi rodzinne strony.
Nasz pomysł zrealizowała malarka z Cieszyna Emilia Skupień. Gigantyczne płótno przedstawia powiewną skrzydlatą postać z trombitą wzniesioną ku niebu na tle wzgórz z widocznym w dali stadem owieczek. Na szarfie widnieje napis: "Błogosławcie Pana Aniołowie pańscy, Błogosławcie Pana Niebiosa". Malowidło zostało poświęcone przez księdza prałata Zbigniewa Powadę 12 września 1998 r. i zawieszone na baszcie zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej przez ekipę alpinistów. Kapelan KIK-u wygłosił wykład z angelologii do zgromadzonych na dziedzińcu mieszkańców Podbeskidzia. Powiedział m.in.: "Ten obraz ukazuje patrona naszej beskidzkiej ziemi. Swych Aniołów Stróżów mają wszyscy ludzie, mają ich też poszczególne narody. Sądzę więc, że również ta ziemia ma swego Anioła opiekuna. Niech on nam służy swą pomocą. Niech ta ziemia pod jego opieką będzie prowadzona ku dobru, pięknu, ku rozwojowi". Ten ogromny obraz wyeksponowany w centrum miasta stanowił kontrast wobec nachalnych reklam różnych produktów i zachowań nierzadko szkodliwych dla człowieka.
Równocześnie przy współpracy z Sacro-Artem zorganizowaliśmy wystawę malarstwa, grafiki i rzeźby pt. "Matka Boża-Królowa Aniołów" i recital mistrza gitary klasycznej Jana Oberbeka.
Niestety, nie udało się twórcom anielskiej kolekcji uświetnić uroczystości jubileuszowej pontyfikatu Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra. Do Rzymu dotarła jedynie fotografia "Anioła Beskidzkiego" wraz z listem gratulacyjnym i życzeniami od zarządu bielskiego KIK-u.
Obraz przedstawiający trzy projekty "Anioła Beskidzkiego" został złożony jako dar ofiarny na uroczystej Mszy św. w Andrychowie, gdzie odbyło się zakończenie peregrynacji Jasnogórskiej Ikony w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Ks. biskup Tadeusz Rakoczy przekazał go dyrektorowi Radia Diecezjalnego ks. Tadeuszowi Nowakowi. Od tej pory dźwięki trombity stały się sygnałem wywoławczym naszego radia. Codziennie można też usłyszeć tekst modlitwy napisanej przez Gertrudę Pisarek ze Skoczowa na odsłonięcie dużego malowidła:
"Aniele Boży z trombitą
Błagamy Cię, stróżuj na beskidzkiej ziemi.
Umacniaj jedność
i wiarę w Jezusa Chrystusa tych,
co stąd pochodzą, tu się kształcą,
pracują, leczą,
przemierzają szlaki górskie, wypoczywają zimą i latem.
Sumienia nasze budź!
Czuwaj i strzeż Ojca Świętego Jana Pawła II od złego!
Amen".
Tematyka angelologiczna znalazła się również w programie XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowanym przez KIK w naszym mieście od 18 do 25 kwietnia 1999 r. Zaprosiliśmy krakowskiego pisarza, znawcę tej tematyki, Herberta Oleschkę. Przedstawił on spektakl słowno-muzyczny dla dzieci i rodziców połączony z promocją książki "Opowieści z Aniołkowa". Dorosłych zainteresował też jego wykład pt. "Aniołowie w Piśmie Świętym i w pismach Ojców Kościoła" oraz promocja książki pt. "Aniołów dyskretny lot".
Wciąż nurtowała nas myśl, jak zrealizować obietnicę złożoną Ojcu Świętemu i podarować Mu wizerunek "Anioła Beskidzkiego". Zamówiliśmy u Emilii Skupień mniejszą replikę /2mx80cm/, którą można było zwinąć w rulon i umieścić wozdobnym futerale. Została ona wraz z listem dedykacyjnym od bielskiego KIK-u przekazana Ojcu Świętemu w Krakowie podczas tegorocznej Pielgrzymki do Polski.
Oryginał został wyeksponowany na jednej z kamienic w Wadowicach w czasie spotkania z Janem Pawłem II. To właśnie zdjęcie naszego "Anioła Beskidzkiego" można znaleźć w "Bielsko-Żywieckim Gościu Niedzielnym" nr 27 z 4 lipca oraz na tytułowej okładce nadzwyczajnego numeru "L 'Oservatore Romano" z sierpnia br.
Aby nie tracić z oczu skrzydlatego Patrona Beskidów, zamówiliśmy u cieszyńskiej artystki kolejną replikę /lmx40cm/, która ma przyozdobić lokal naszego Klubu.
W przyszłości planujemy wydanie pocztówek, które stanowiłyby pamiątkę dla mieszkańców Podbeskidzia i zainteresowanych turystów. Pragniemy w ten sposób przyczynić się do utrwalenia kultu Aniołów. Dzięki religii chrześcijańskiej stały się one w świadomości ludzkiej symbolem piękna, szlachetności, dobroci, opiekuńczości, wierności i pojednania. Te wartości są nam niezmiernie potrzebne na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.