Życie
Klubów
|
|
Stanisław Latek
KIK Warszawa
Dla większości Klubów pielgrzymka rozpoczęła się w piątkowy wieczór 28 maja. Klubowi pielgrzymi tuż po przyjeździe do Częstochowy udali się do kaplicy Cudownego Obrazu by pokłonić się Czarnej Madonnie. Udział w Apelu Jasnogórskim był najlepszym z możliwych sposobem, aby wyciszyć się i wejść w ten szczególny nastrój rozmodlenia się i współodczuwania bliskości z innymi pątnikami obecnymi w tym świętym miejscu.
W sobotę o 9.30 przed Cudownym Obrazem ks. abp Stanisław Nowak w z kilkunastoma kapelanami Klubów odprawił uroczystą Mszę św. Mimo upału i tłoku panującego w kaplicy uroczystość była dla pielgrzymów wielkim przeżyciem. Główny celebrans dobrał na tę sobotnią liturgię odpowiednie maryjne czytania, które stanowiły podstawę homilii - bardzo głębokiej i aktualnej. Kaznodzieja wezwał inteligencję katolicką do posługi myślenia, do służenia i pomagania władzom, zwłaszcza samorządowym i społeczeństwu. Owa posługa powinna być wzorowana na Maryi, która nie wahała zadać się pytania aniołowi Gabrielowi, kiedy ten zwiastował jej narodzenie Jezusa, ale przecież z miłością i pokorą zawierzyła Bogu - (Oto ja służebnica Pańska niech mi się stanie wedle słowa Twego). My też nie powinniśmy bać się zadawania pytań, czyli poszukiwania prawdy, dociekania istoty rzeczy. Nade wszystko powinniśmy jednak starać się świadczyć posługi, zwłaszcza posługę myślenia. Ta posługa myślenia powinna być uzupełniona miłością. Trzeba nauczyć się myśleć sercem, nauczyć się patrzeć oczami serca. Nasza służba powinna być miłosierna.
W modlitwie powszechnej zanosiliśmy między innymi następujące prośby:
- Pielgrzym z Watykanu, który skończył niedawno 79 lat zapragnął raz jeszcze spotkać się ze swymi Rodakami, by głosić im wielkie orędzie pojednania: między kościołami, kulturami, systemami społecznymi, między teraźniejszością a historią i pojednania między Polakami.
Módlmy się by Bóg dozwolił Mu wypełnić wizytę w Polsce, by dał mu siłę i zdrowie na dni długiego pielgrzymowania i na długie posługiwanie całemu Kościołowi.
- W naszej wolnej Ojczyźnie nie brak problemów, nie brak biedy i nieszczęścia. Zdarzają się protesty, strajki, blokady, głodówki.
Módlmy się i w intencji tych protestujących i tych, którzy są sternikami i strażnikami naszej państwowości. Módlmy się aby nastał czas spokoju upragnionego, czas życzliwości i pojednania, dobrej woli, zrozumienia. Daj Boże Polakom siły wytrwania i cierpliwości, daj im możność korzystania w pokoju z daru z takim trudem odzyskanej wolności.
- W Ewangelii przygotowanej na dzisiejszy dzień arcykapłani, uczeni w piśmie i starsi zadawali Jezusowi pytania by Go wystawić na próbę. On znając ich myśli zdał im również pytanie, by ich pobudzić do refleksji. Jesteśmy grupą społeczną, która jest w szczególny sposób wezwana do refleksji, do posługi myślenia, do zadawania pytań i odpowiadania na nie.
Módlmy się za nas tu zgromadzonych abyśmy potrafili zawsze odpowiedzieć na pytania i wezwania Jezusa do nas skierowane, byśmy potrafili odpowiedzieć miłością na Jego niezmierzoną miłość ku nam.
Po Mszy świętej, ks. arcybiskup powitał serdecznie Kluby uczestniczące w pielgrzymce i życzył członkom społeczności klubowej w Polsce, aby Pielgrzymka na Jasną Górę dopomogła im lepiej wypełniać posługę myślenia.
Po krótkiej przerwie w auli papieskiej pielgrzymi wysłuchali wykładu Ojca profesora Jana Andrzeja Kłoczowskiego O.P. pod tytułem "Ulubionym tworem Bożym jest rozum", rozważania na marginesie "Fides et ratio". Oto kilka myśli zanotowanych podczas tego pięknego i pięknie wygłoszonego wykładu.
. Encyklika "Fides et ratio" nie jest dziełem filozoficznym ani dotyczącym krytyki filozofii. Jest dokumentem wewnątrz-kościelnym i dotyczy kultury wiary. Bardzo mocno eksponowany jest w encyklice wątek antropologiczny i podkreśla się ważność pytań o sens - sens istnienia - sens życia. Innym kluczowym zagadnieniem jest prawda, czyli adekwatność rzeczy i umysłu. Kryzys prawdy prowadzi do kryzysu wiary i kryzysu sensu. Istnieje bowiem wzajemna korelacja prawdy i sensu.
Encyklika chce zwrócić uwagę, zwłaszcza ludzi młodych, na trudną sztukę myślenia, na przywiązanie do prawdy. Papież pragnie, aby filozofia odzyskała wymiar mądrościowy, co jest czymś innym niż wiedzą naukową. Chodzi o poszukiwanie całościowego sensu życia. I tu dochodzimy do wymiaru metafizycznego, który wychodzi poza doświadczenie. Owo przejście od fenomenu do fundamentu, od bytu do świadomości jest bardzo ważne, bo filozofia współczesna (drzewo poznania) często przestaje być drzewem życia. Stąd znaczenie i nieprzemijająca aktualność św. Tomasza. Nie można jednak mówić, że tomizm jest urzędową filozofią Kościoła.
W Encyklice obecne są również ważne elementy teologiczne. Wiara jest przyzwoleniem myśli, poszukuje zrozumienia. Teologia powinna więc posługiwać się rozumem. Bez tego grozi fideizm lub ateizm.
W Polsce obserwuje się niepokojący trend - uciekanie w emocjonalne przeżycia. Za mało jest refleksji nad sensem życia człowieka. A bez tego wiara jest niema. Musi więc być język, bo głoszenie wiary wymaga języka. Trzeba ciągle czytać encyklikę "Fides et ratio", bo jest ona dla nas wszystkich. Szukamy w niej odpowiedzi na różne pytania: jaka ma być nasza wiara i kultura naszej wiary. Po wystąpieniu krakowskiego uczonego wystąpił krakowski KIKowski chór ORGANUM. Koncert był prawdziwą ucztą dla uszu. W programie były pieśni z różnych epok, pieśni patriotyczne i religijne. Naprawdę bardzo piękny koncert. Szkoda, że na naszych jasnogórskich spotkaniach tak rzadko gościmy artystów...
Trzecim krakowskim akcentem tegorocznej pielgrzymki była Droga Krzyżowa, przygotowana na podstawie rozważań napisanych przez krakowianina ks. Dariusza Oko.
Ostatnim punktem programu pielgrzymki było złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz Porozumienia Klubów przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia. Zebrani pomodlili się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Stefana Wyszyń
skiego. ,
W sobotnie popołudnie spotkali się Prezesi Klubów, aby przedyskutować sprawy bieżące jak i plany Porozumienia Klubów.
Zanim Prezesi przystąpili do pracy spotkała ich miła niespodzianka - zostali zaproszeni do nowej wspaniałej siedziby tygodnika NIEDZIELA.
Prezesi Klubów obejrzeli kilkupiętrowy budynek, eleganckie i funkcjonalne sale konferencyjne, pokoje redaktorów, kaplicę, sale fotoskładu i inne pomieszczenia. Zostali też obdarowani filmami video.
Redaktor Naczelny "Niedzieli" ks. Ireneusz Skubiś poinformował swoich gości o wspaniałym rozwoju pisma w ostatnich latach. Obecnie "Niedziela" wychodzi w nakładzie 300 tys. egzemplarzy, posiada 18 edycji diecezjalnych, a liczba pracowników redakcji (i personelu pomocniczego) przekracza 160. Wydawane są w nim dodatki (m.in. "Niedziela Młodych", "Czyn Katolicki"), pisemko dla dzieci ("Tęcza") i książki (biblioteka "Niedzieli"). "Niedziela" posiada też. studio radiowe. "Niedzielę" czytać można w Internecie (www. niedziela. pI.), a korespondencję przesyłać pocztą elektroniczną (e-mail: redakcja@niedziela.pl.). Właściwe spotkanie Prezesów prowadziła Przewodnicząca Rady Porozumienia Ewa Zduńska z pomocą Sekretarza Rady - Stanisława Latka.
W początkowej, informacyjnej części spotkania Sekretarz Rady przekazał szereg aktualnych informacji, a w szczególności:
- o ustaleniach i planach na okres przełomu Tysiącleci Rady Ruchów Katolickich, do której od niedawna należy Porozumienie Klubów,
- o bardzo ważnym sympozjum organizowanym przez UNESCO w połowie kwietnia w Budapeszcie na temat pracy ludzkiej w XXI wieku. (Jak będzie ta praca w przyszłym wieku: praca zarobkowa, działalność rodzinna i społeczna, a może praca na zasadzie wolontariatu?)
- o przyczynach odwołania planowanego na 14-16 maja seminarium międzynarodowego pt.: "Przemiany społeczno-polityczne i gospodarcze w Europie środkowowschodniej a wyzwania globalizacji?" (przyczyny główne to wycofanie się z obiecanego dofinansowania przez sponsorów seminarium). Sekretarz Rady Porozumienia złożył także informację o działalności Rady na forum "Pax Romana". Kolejnym ważnym tematem omawianym przez Prezesów było przygotowanie się Klubów do bliskiej już pielgrzymki Ojca św. do Polski. Z długiej dyskusji wynikało, że różne Kluby w różny sposób i w różnych miejscach będą przeżywać spotkania z Papieżem. W wielu Klubach już obecnie organizowane są różnego rodzaju spotkania modlitewne, czuwania, dni skupienia. Członkowie Klubów uczestniczą w nabożeństwach odbywających się w parafiach i diecezjach. Przygotowane są dary dla Ojca św., transparenty, dekorowane są lokale klubowe. Wiele klubów włącza się do prac organizacyjnych przy pielgrzymce. Ewa Zduńska poinformowała o szczegółach planowanego spotkania Klubów z Ojcem św. w Toruniu w dniu 7 czerwca. Podała informacje jak można dojechać na miejsce nabożeństwa i w jakim sektorze spotykają się pielgrzymi klubowi. Antoni Winiarski przekazał fachowe wskazówki jak powinny wyglądać transparenty poszczególnych Klubów i jak je można sporządzić. Sprawą ważną jest odpowiednie i we właściwym czasie wyeksponowanie transparentu. .
Rada zaapelowała do wszystkich Klubów o szczególną duchową mobilizację w czasie nadchodzącej pielgrzymki, być może już ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
W kolejnym punkcie porządku spotkania omawiano wykorzystanie Internetu w działalności Klubów. Pan Henryk Sułek, wieloletni dziennikarz katolickiego Radia Plus w Krakowie przedstawił projekt serwisu internetowego "Porozumienie". Serwis taki, profesjonalnie i na bieżąco redagowany, mógłby przyczynić się do integracji Klubów oraz miałby szansę stworzyć wizytówkę całego Środowiska polskiej inteligencji katolickiej. Serwis przeznaczony byłby dla członków KIKów, ale też szerzej do polskiej inteligencji katolickiej. W serwisie zamieszczone były by materiały przesyłane z Klubów oraz materiały własne redakcji. Rozważa się zamieszczanie w witrynie materiałów z "Życia Klubów" oraz materiałów z Życia Kościoła.
Pan Sułek proponuje aby strona internetowa KIKów została umieszczona na serwerze "OPOKI", która należy do Kościoła. Redakcja magazynu mieścić się
będzie w Krakowie, natomiast w poszczególnych Klubach powinni być jego korespondenci .Po dyskusji Prezesi wyrazili zgodę na kontynuowanie przez Henryka Sułka prac nad przygotowaniem strony internetowej Klubów.
Następnie omawiano terminy i organizację kolejnych spotkań Prezesów i Rady Porozumienia. Przyjęto następujące ustalenia:
. Rada Porozumienia zbierze się we wrześniu. Na spotkaniu ocenimy m.in. udział Klubów w pielgrzymce Jana Pawła II.
. Zebranie Prezesów odbędzie się w październiku lub listopadzie - decyzję w tej sprawie podejmie we wrześniu Rada Porozumienia. Spotkanie połączone będzie z seminarium na temat globalizacji, które będzie jednak znacznie okrojone (mniej wykładów, mniej gości zagranicznych, bo nie ma na to środków fmansowych).
. W przyszłym roku, roku szczególnym, bo 2000nym przypada nasza XX pielgrzymka na Jasną Górę. Trzeba już teraz pomyśleć nad jej dobrym przygotowaniem. Chodzi o odpowiednio wczesne jej zaprogramowanie: dobór tematów referatów i prelegentów, odpowiednią oprawę liturgiczną i artystyczną. Należy powołać komitet organizacyjny, który na spotkanie prezesów w Otwocku przygotuje program Pielgrzymki 2000.
W ogólnej dyskusji poruszono bardzo wiele różnych kwestii, a w szczególności:
. Sprawy finansowe. Sekretarz Rady przekazał informację od p. Doroty Cywińskiej z zespołu finansowego Rady, które Kluby otrzymują dofinansowanie z funduszu Rady Porozumienia oraz kryteria jakie stosowane są przy przyznawaniu dotacji.. Publikacje w kwartalniku "Życie Klubów". W piśmie tym, redagowanym społecznie i ukazującym się niestety dość rzadko i nieregularnie nie ukazują się wszystkie nadsyłane przez Kluby informacje. Niektóre Kluby (Bielsko-Biała, Skarżysko) zdecydowanie domagały się aby informacje przez nie przekazywane były publikowane, bo dla nich są one bardzo ważne i mobilizują ich do działania. Sekretarz Rady obiecał przekazać te uwagi do redakcji "życia Klubów".
Prezes Klubu w Częstochowie wystąpił z propozycją uchwały popierającej starania pewnych środowisk Częstochowy o nadanie temu miastu statusu miasta szczególnego Gako duchowej stolicy Polski). Jego zdaniem nowy podział administracyjny kraju dyskryminuje Częstochowę, a zatem należy podjąć starania by to zmienić. W długiej ożywionej dyskusji nie uzgodniono Żadnego stanowiska w tej sprawie.