Henryk Sułek
KIK Kraków
30 października odbyła się w Krakowskim Klubie dyskusja panelowa pt. "Portret Polaka pod koniec XX w.". W dyskusji wzięli udział: Rektor PAT w Krakowie Ks. Bp Tadeusz Pieronek, redaktor naczelny miesięcznika "Znak" Jarosław Gowin, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana" Andrzej Nowak oraz profesor Ryszard Legutko. Spotkanie poprowadził Henryk Sułek.
Głównym tematem wypowiedzi były nowe wizje patriotyzmu jakim powinni cechować się Polacy pod koniec XX wieku. Ks. Bp. T. Pieronek podkreślił, że kilkudziesięcioletnie rządy komunistów odbiły się na moralnej kondycji społeczeństwa. Także wcześniejsze, rozbiorowe dzieje Polski sprzyjały rozwojowi dość jednostronnego wyobrażenia miłości ojczyzny. Nie brakowało nam bohaterów gotowych umrzeć za niepodległość natomiast gorzej było z pielęgnowaniem zwykłych cnót Po 1989 roku, kiedy wreszcie odzyskaliśmy własne państwo, stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami, z którym i nie zawsze dajemy sobie radę. Troska o dobro wspólne, szacunek do publicznych instytucji, ale także dla innych przekonań i światopoglądów nie jest naszą mocną stroną. W przyszłości, i to już niedalekiej, czeka nas praca nad wzmocnieniem w sobie cnót ogólnoludzkich. Jego zdaniem, jeżeli Polacy będą dobrymi ludźmi i dobrymi chrześcija nami to nie powinni mieć kłopotów z patriotyzmem.
Redaktor Nowak zauważył, że obecnie jest krytykowany patriotyzm o tradycji romantycznej, który w historii ostatnich d// u stu lat odegrał najważniejszą rolę w utrzymaniu polskości. Ten rodzaj patriotyzmu jest trwałą częścią naszej tradycji i dlatego jeżeli chcemy przetrwać jako twórczy naród w jednoczącej się Europie to właśnie o tę tradycję powinniśmy szczególnie dbać.
Ze zdaniem dr Nowaka polemizował redaktor Gowin, według którego polska tradycja jest bogata w różne odmiany postaw patriotycznych i nie ma nic w tym dziwnego, że patriotyzm oparty na postawie pozytywistycznej jest obecnie bardziej aktualny niż inne jego rodzaje.
Prof. Legutko zwrócił uwagę, że większość Polaków, Po raz pierwszy w historii ma obecnie poczucie sukcesu, przede wszystkim ekonomicznego. Jednak wszyscy dyskutanci zgodzili się, że hasło "Bogaćcie się!" to jednak za mało jak na drogowskaz duchowy Polaków w XXI wieku.
Red. Gowin zauważył, że odpowiednim środkiem porządkującym przestrzeń duchową współczesnych Polaków może być nauczanie Jana Pawła II. Ale czy z tej szansy skorzystają nie wiadomo; jak do tej pory szacunek rodaków do Ojca Świętego rzadko wyraża się w rzetelnym przyswajaniu jego myśli.
Początek strony