DZIEDZICTWO PRZESZŁOŚCI - WYZWANIA PRZYSZŁOŚCI

          (Artykuł umieszczony w miesięczniku
          katolicko - społeczno - kulturalnym
          Teraz - Nr 35, listopad 2000)

KIK  
POROZUMIENIE
Serwis internetowy KIK

Strona główna


        Pod takim hasłem spotkały się Kluby Inteligencji Katolickiej z całej Polski na konferencji zorganizowanej w ramach Jubileuszu 20-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu.

        Konferencję otworzył Jego Magnificencja Rektor Wyższej Szkoły Biznesu - NLU dr Krzysztof Pawłowski, pierwszy prezes Sądeckiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Wśród wielu postaci życia religijnego, naukowego, politycznego i społecznego głos zabierali:

  • prof Andrzej Stelmachowski - Marszałek Senatu RP I Kadencji, który mówił o "Roli środowiska KIK w kształtowaniu inteligencji polskiej";
  • dr Andrzej Friszke, prezentujący "Historię Klubów Inteligencji Katolickiej",
  • Przemysław Fenrych, przedstawiający"Rolę Klubów Inteligencji Katolickiej w przygotowaniu sierpnia '80 i przelomu roku 1989", czy wreszcie prowadzący dyskusję panelową: I. Dzieduszycka, A. Magdziak - Miszew-ska, P. Nowina-Konopka, K. Pawłowski, W.Sawicki i A. Wielowiejski.

Uczestnicy spotkania
                 fot. Wojciech Jan Sala

        Drugi dzień spotkania rozpoczął się uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele św. Kazimierza, koncelebrowaną przez J.E. Ks. Biskupa Wiktora Skworca - Pasterza Diecezji Tarnowskiej. W wygłoszonej homilii ukazał znaczenie katolików świeckich w Kościele w tym Klubów Inteligencji Katolickiej. Wznowione obrady w auli Wyższej Szkoły Biznesu poprzedziła przemiła uroczystość. Oto wieloletni opiekun duchowy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu, Ks. Prałat Stanisław Czachor odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Sejmu RP przyznanym przez Marszałka Macieja Płażyńskiego, a także odznaczeniem Zasłużony dla Nowego Sącza, nadanym przez Radę Miasta.

        Konferencję rozpoczął Ks. Bp. Wiktor Skworc, który w swoim wystąpieniu ukazał "Zadania polskich elit związanych z Kościołem", mówiąc, że funkcja znaczeniowa terminu inteligent została zastąpiona terminem elita. Inteligent- nauczyciel czy lekarz to za mało, należy się wyróżniać jako członek elity. Ta nobilitacja może się dokonywać poprzez kreatywność jednostki w życiu; gospodarczym, kulturowym, społecznym i etycznym. Wskazał na bliskość celów inteligencji katolickiej z celami Kościoła i podejmowanie funkcji służącej ewangelizacji. Wśród nakreślonych zadań za najistotniejsze uznał pogłębianie zrozumienia istoty Kościoła i przyjmowanie określonych poglądów, zachowań, wizerunku, będących istotnym czynnikiem kształtującym zaangażowanie elit w wierze.

        Kolejny mówca, Zbigniew Nosowski - Red. Naczelny "Więzi" przedstawił "Kluby Inteligencji Katolickiej po roku 1989, ukazując dawne zasługi i nowe wyzwania". Wśród tych pierwszych wymienił udział członków Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce w tworzeniu Komitetów Obywatelskich, w budowaniu drużyny Lecha Wałęsy oraz bliskość i pomoc Solidarności. Nowe wyzwania, to udział członków Klubów w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym, przy nieangażowaniu się samych Klubów w popieranie określonych partii politycznych.

        Dr Stanisław Latek - Sekretarz Warszawskiego Klubu mówił o "Teraźniejszości i przyszłości Klubów Inteligencji Katolickiej". Wskazał na ewenement inteligencji polskiej w skali świata w tym trudność w przetłumaczeniu nazwy KIK. Powiedział, że musimy szukać apostołów i świadków wiary, docierać do młodzieży i młodzież tą wychowywać. Uznał, że ważnym elementem naszej formacji jest codzienna duchowość kształtująca postawy wobec własnych członków. Kluby powinny wspierać Kościół w jego misji ewangelizacyjnej, a także podjąć dialog z innymi organizacjami i stowarzyszeniami katolickimi. W oddziaływaniu na środowisko Kluby powinny zapraszać ludzi o ugruntowanych autorytetach, aby swoją osobą gromadziły jak największą ilość słuchaczy. I wreszcie Kluby muszą zadbać o obecność w mediach a szczególnie w internecie, wielkim nośniku informacji.

        Popołudniowe spotkanie prezesów Klubów w Białym Klasztorze to nie tylko sprawy organizacyjne i trudne zagadnienia finansowe, ale także wymiana poglądów, doświadczeń i ukazanie różnorodności pracy Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce.

        W trzecim dniu spotkania przedstawiciele Klubów udali się do Starego Sącza, gdzie przy relikwiach Błogosławionej Kingi, w trakcie Mszy św. dokonali jubileuszowego wyznania win.



Jerzy Czekalski





16.12.2000


> > >Więcej zdjęć z uroczystości XX-lecia dostępnych jest w archiwum, nr katalogowy pozycji: 4
> > >Dostępny jest również album zdjęć pełnoekranowych w formacie PPT - w archiwum,
   nr katalogowy pozycji: 5



Program konferencji | Program Spotkania Prezesów | Zdjęcia
Do góry