POROZUMIENIE KIK

Serwis Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej

KIK Grudziądz

KIK Grudziądz: XXII TYDZIEŃ KULTURY CHRZECIJAŃSKIEJ w GRUDZIĄDZU

Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu
Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Grudziądzu
Grudziądzkie Centrum CARITAS
Urząd Miejski w Grudziądzu

serdecznie zapraszają na

XXII TYDZIEŃ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ w GRUDZIĄDZU

pod hasłem:

"Przypatrzcie się powołaniu waszemu"

Grudziądz, 19÷27 maja 2007 roku

Czytaj więcej...

KIK Grudziądz: ŚLADAMI WŁOSKICH ŚWIĘTYCH, 18-27.04.2007

Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu organizuje pielgrzymkę ?śladami włoskich świętych?, która odbędzie się w dniach 18-27.04.2007 roku. Trasa podróży to: WIEDEŃ, PADWA, RZYM, MONTE CASSINO, MONT SANT ANGELO, S.GIOVANNI ROTONDO, LANCIANO, LORETO, ASYŻ, WENECJA

Czytaj więcej...

KIK Grudziądz: 25 lat Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu

W roku Jubileuszu 25. lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu Dyrektor Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi Ryszard Boguwolski, Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej Wojciech Cetkowski oraz Maria i Marian Sołobodowscy zaprosili na koncert muzyki i poezji poświęcony Patronowi Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba z oakzji 10. lecia jej ustanowienia.

W koncercie wystąpił Zespół Kameralny ?MULTICAMERATA? z Torunia pod Dyrekcją Henryka Gizy ? Dyrektora Festiwalu Muzyki i sztuki Krajów Bałtyckich ?PROBALTICA?. Wiersze ks. Janusza Pasierba zaprezentowali: Karola Skowrońska ? członek Kapituły Nagrody im. ks. prof. J. Pasierba oraz Zbigniew Kulwicki z grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr .

Koncerty "MULTICAMERATY" cieszą się od wielu lat dużym zainteresowniem i aplauzem publiczności. Członkowie zespołu są uczestnikami wielu polskiech i międzynarodowych koncertów, a także są laureatami konkursów muzycznych.

KIK Grudziądz: Relacja z pielgrzymki

Pielgrzymka grudziądzkiego KIK-u

W pierwszych dniach wrzenia (4.IX. - 9.IX.) pielgrzymi pod przewodnictwem honorowego prezesa grudziądzkiego KIK-u p. Zofii Sołtys udali się przez Warszawę i sanktuaria wschodniej Polski do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie.

{mosimage} Pierwszą Mszę w. w czasie pielgrzymki odprawił przewodnik duchowy ks. Zbigniew Wawrzyniak - marianin (proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najwiętszej Maryi Panny w Grudziądzu) w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie na Stegnach. Po Mszy w. miłą niespodzianką była agapa przygotowana przez znanego wszystkim pielgrzymom kapłana Bogusława Bindę - marianina. Po przyjacielskim pełnym miłych wspomnień spotkaniu udalimy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przez trzy godziny wirtualnie wędrowalimy wród powstańców po zniszczonej Warszawie. Przewodnik bardzo sugestywnie oprowadzał nas po barykadach, cmentarnych placach i ulicach powstańczej Warszawy. Bylimy w kanałach w namiocie ekshumacyjnym, czytalimy listy poszukiwanych osób. Słyszelimy huk bomb i przeraliwe tony nadlatujących samolotów.

Można powiedzieć, że duch powstania żyje, wzrusza zwiedzających i jest przekazywany młodszym pokoleniom.

Po południu bylimy w Sulejówku i złożylimy wizytę w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym etapem był Pratulin, Kostomłoty i sanktuarium Miłosierdzia Matki Jednoci w Kodniu. Historia tych sanktuariów przepełniona jest męczeńską krwią Polaków. Tam bolenie cierały się różne kultury i religie, ale wiara katolicka mocą Unii Brzeskiej została obroniona. Życie swoje w obronie wiary i jednoci Kocioła oddali błogosławieni męczennicy z Pratulina beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II w 1996 r. w Rzymie. O historii i dramatach tych parafii opowiadali nam kapłani gospodarze tych wiątyń.

Następny etap pielgrzymki prowadził przez w. Górę Grabarkę. Białowieżę do Sejn. Zwiedzilimy prawosławną niewielką cerkiew, wyjątkowo czczoną przez wyznawców prawosławia. Jej historię opowiedziała nam mniszka (zakonnica) tamtego wyznania. W Białowieży zwiedzilimy rezerwat puszczy z jej mieszkańcami - żubry, wilki, koniki, dziki, sarny, jelenie, lisy.

W Sejnach przywitali nas gospodarze hotelu z obiadokolacją i muzyką polsko - litewską.

Ostatnim etapem naszej pielgrzymi było Wilno, Troki i Mariampola w Wilnie Msza w. zapisała się wyjątkowo w naszych sercach, gdyż przytuliła nas Matka Boża Miłosierdzia w Ostrej Bramie w dniu, gdy przypadało więto Narodzenia Najwiętszej Maryi Panny.

Droga pątnicza zaprowadziła nas do niewielkiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie obecnie jest oryginał obrazu Chrystusa Miłosiernego. Stamtąd udalimy się do kocioła z napisem "Jezu ufam Tobie" o godz. 15.00 modlić się koronką do Bożego Miłosierdzia.

W Wilnie zwiedzilimy piękne architektoniczne gotyckie i barokowe wiątynie. Z góry Trzech Krzyży oglądalimy panoramę Wilna bogatą w wieże kociołów i kopuły cerkiew oraz czerwone dachy starego Wilna. Nad miastem góruje nowoczesna wieża TV z obrotową kawiarnią, za na horyzoncie rozlegają się wieżowce nowych dzielnic.

Zapalilimy znicz na Rossie na grobie, gdzie widnieje napis bliski każdemu Polakowi "Matka i Serce Syna". Przy grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego i wród krzyży żołnierzy polskich z 1919 r. i 1939 r. modlilimy się w milczeniu. Każdy z nas zauważył, że ta stara nekropolia ujawnia bogactwo polskiej kultury na Litwie.

W Trokach swoją imponującą sylwetą urzekł nas XIV - wieczny zamek na jeziorze Galve. ródła podają, że jest jedyną w Europie gotycką twierdzą na wodzie.

W ostatnim dniu naszego pielgrzymowania złożylimy pokłon dziękczynny Matce Bożej w Ostrej Bramie i udalimy się do Mariampola, gdzie nasz kapłan ks. Zbigniew Wawrzyniak - marianin odprawił Mszę w. przy ołtarzu z relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Matulewicza odnowiciela zakonu Księży Marianów. Tu dziękowalimy Panu Bogu za szczęliwe pielgrzymowanie, za każde spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym w czasie pielgrzymki, za ubogacenie duchowe, za radoć w sercu, która pomimo pochmurnych dni towarzyszyła zawsze wszystkim pielgrzymom.

Spotkanie popielgrzymkowe obfitowało w bezcenne, pogodne i radosne wspomnienia. Pielgrzymi wyrazili chęci dalszego poszukiwania ladów Matki Bożej i Jej Syna w Polsce i w Europie.

Grudziądz, dn. 20.09.2006 r.

Opracowała Helena Rykarzewska

Czytaj więcej...

KIK Grudziądz: Ernest Bryll dziesiątym laureatem Nagrody im. ks. Janusza Pasierba

Ernest Bryll dziesiątym laureatem

Członkowie Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. Janusza Pasierba wybrali 5 lipca w gabinecie Prezydenta Grudziądza dziesiątego jej laureata. Nagrodę otrzyma poeta, pisarz, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy - Ernest Bryll. To dziesiąty już laureat prestiżowej grudziądzkiej nagrody.

Ogólnopolska Nagroda im. ks. Janusza Pasierba ustanowiona została przez Radę Miasta Grudziądza z inicjatywy tutejszego Klubu Inteligencji Katolickiej w 1995 r. i przyznawana jest corocznie osobie, która w swojej twórczoci artystycznej promuje wartoci chrzecijańskie, a także krzewi wartoci zgodnie z ideałami uczonego, artysty, historyka sztuki i poety, jednego z najwybitniejszych twórców polskiej kultury - ks. Janusza Pasierba. Aktualnie trzon Kapituły tworzą:

  • Przewodniczący: ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii w. Mikołaja, Kapelan KIK;
  • Andrzej Winiewski, Prezydent Miasta Grudziądza;
  • Karola Skowrońska, Prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, Dyrektor Biblioteki;
  • Jadwiga Drozdowska, Wicedyrektor Muzeum w Grudziądzu;
  • Tomasz Wołowski, Sekretarz Kapituły;
  • Sławomir Szymański, Wiceprezes KIK w Grudziądzu.

{mosimage}Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat jest również autorem licznych tomików poezji. Poezję traktuje jako specyficzny rodzaj psychologii, która jest dla niego rodkiem oddziaływania na ludzi i ich emocje. Pierwszy tomik jego wierszy, „Wigilie wariata”, został wydany w 1958 r. Ponadto swoją uwagę skupia na sztukach scenicznych, oratoriach, musicalach i programach telewizyjnych. Oprócz działalnoci na niwie literatury i mediów, w latach 1991 – 1995 Bryll był ambasadorem Rzeczypospolitej w Republice Irlandii. W latach 1974 – 1978 był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a także członkiem redakcji pism społeczno – kulturalnych (m.in.: 1959–1960 we „Współczesnoci”). Poza tym jest Przewodniczącym Rady Programowej „Teatru Życia” im. ks. bp. Jana Chrapka i współpracuje z Grudziądzkim Centrum Rehabilitacji, działając w nim na rzecz osób niepełnosprawnych. Zasiada w jury Międzynarodowego Przeglądu Twórczoci Artystycznej Niepełnosprawnych „OPTAN” organizowanego przez Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu. Odwołuje się często do wartoci chrzecijańskich, stąd też nazywany jest poetą – szamanem, dążąc do dokonania zmian w ludzkiej duszy.

- Twórczoć Ernesta Brylla nacechowana jest najcenniejszymi wartociami humanistycznymi i żywo związana jest z naszym miastem. Z jednej strony jest człowiekiem kultury, poetą, pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem i krytykiem filmowym, a z drugiej orędownikiem na rzecz aktywizowania niepełnosprawnych. Trwając mocno przy swoich korzeniach, wzbogaca własną twórczocią kulturę polską. – mówi Wiceprezydent Grudziądza Sławomir Szymański. W dniu wyboru laureata Wiceprezes KIK Sławomir Szymański zawiadomił telefonicznie Ernesta Brylla o przyznaniu mu tegorocznej nagrody. Poeta okazał swoją wdzięcznoć i ogromną satysfakcję z przyznania tego wyróżnienia.

Wybór laureata w najlepszy sposób opisuje słowami „Ernest Bryll to wartoć sama w sobie” ks. Infułat Tadeusz Nowicki, a sam zdobywca nagrody mówi o sobie: „Ja po prostu tu żyję, dookoła mnie są współbracia, wspólne problemy i cele. Nie potrafię być niezaangażowany.” W gronie wczeniejszych dziewięciu nagrodzonych grudziądzką Nagrodą ks. Janusza Pasierba znaleli się: ksiądz poeta Jan Twardowski, reżyser filmowy Krzysztof Zanussi, Prof. Stefan Stuligrosz, kompozytor Augustyn Hipolit Bloch, ks. prof. Andrzej Szostka, Jan Pospieszalski - kompozytor publicysta i aranżer, ks. biskup Józef Zawitkowski, literat oraz dziennikarz – Stefan Frankiewicz.

 

Czytaj więcej...



odwiedzin od 27.06.2000