POROZUMIENIE KIK

Serwis Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej

Stanisław Latek: Sprawozdanie z kongresu Pax Christi w listopadzie 2007

Kongres PAX CHRISTI: pamiętać, potwierdzić, odnowić

W pierwszym tygodniu listopada uczestniczyłem w cyklu ważnych i ciekawych spotkań zorganizowanych przez znaną międzynarodową organizację PAX CHRISTI INTERNATIONAL (PCI). Najważniejsze z tych spotkań to Światowe Zgromadzenie PCI. Spotkania takie, zwane Triennial World Assembly mają za zadanie określić cele, priorytety i plany działania organizacji na następne trzy lata, a także przyjąć ważne rezolucje określające stanowisko PCI wobec istotnych spraw będących w polu zainteresowania tej organizacji. Miejscem spotkania był dawny klasztor, a obecnie ośrodek rekolekcyjny w Torhout, niedaleko Brugge w Belgii.

Zbiorowe zdjęcie uczestników Kongresu
Zbiorowe zdjęcie uczestników Kongresu

Reprezentowałem KIK, który od kwietnia tego roku należy formalnie do Globalnej, Pokojowej Sieci Pax Christi i posiada status organizacji partnerskiej. Pax Christi zrzesza obecnie ponad 100 organizacji z 5 kontynentów, z czego najwięcej z Afryki. Status członkowski jest zróżnicowany. Prawo głosowania, ale też obowiązek płacenia składek mają tylko sekcje narodowe. Inne formy członkostwa to grupy lokalne, organizacje afiliowane oraz partnerskie. Wyborów władz dokonuje się podczas Annual General Meetings. Ostatnie posiedzenie tego gremium odbyło się wiosną, zatem na Kongresie elekci objęli oficjalnie swoje funkcje, a członkowie ustępujących władz zostali uroczyście pożegnani. Ustępujący Prezydent Pax Christi , łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah przekazał swoje obowiązki dwójce współprezydentów: arcybiskupowi Kisangani Laurentowi Monsengwo (Kongo) i p. Marie Dennis z USA. Po blisko 30. latach pełnienia funkcji sekretarza generalnego Etienne De Jonghe przekazał swoje obowiązki p. Claudette Antoine Werleigh z Haiti.

Ustępujący sekretarz generalny PCI Etienne De Jonge
Ustępujący sekretarz generalny PCI Etienne De Jonge

 

Piszący te słowa przekazał p.Etienne De Jonghe - podczas specjalnej uroczystości, która odbyła się w ratuszu pięknego miasta Brugge - okolicznościowy adres z podziękowaniami przygotowany przez władze KIK-u oraz inne upominki. Ustępujący sekretarz Pax Christi otrzymał też tomiki wierszy ks. Romana Indrzejczyka w tłumaczeniu na język holenderski. Podczas kongresu dyskutowane były odpowiednio ( i kolejno) 5 głównych spraw, będących przedmiotem i celem działalności PCI: prawa człowieka, bezpieczeństwo ludzi i przemoc, rozbrojenie i demilitaryzacja, sprawiedliwy porządek świata, religia i konflikty zbrojne. W kolejnym etapie debat dyskutowane były strategie jakich należy użyć, aby osiągnąć zamierzone cele. Około 100 uczestników pracowało na zmianę; w grupach i podczas obrad plenarnych. Starano się ? zgodnie z hasłem kongresu - aktualizować podejmowane przez Pax Christi cele i strategie.

Codziennie odprawiane były Msze św. 2. listopada zwiedzaliśmy liczne cmentarze wojskowe we Flandrii, pochodzące z czasów I Wojny Światowej. Po zakończeniu głównego kongresu odbywały się w Brukseli specjalistyczne seminaria. Niżej podpisany przedstawiał na nich m. in. sprawę instalacji w Polsce tarczy antyrakietowej oraz polską politykę wobec Bliskiego Wschodu. (Proszę się nie niepokoić-mówiłem o tych sprawach z punktu widzenia członka organizacji pozarządowej, a nie polityka).
Szersze omówienie kongresu i innych spotkań wspomnianych powyżej ukaże się na stronie internetowej Porozumienia Klubów.

Stanisław Latekodwiedzin od 27.06.2000