K L U B   I N T E L I G E N C J I   K A T O L I C K I E J
w   G D A Ń S K U

S T O W A R Z Y S Z E N I E   Z A R E J E S T R O W A N E

KIK  
POROZUMIENIE
Serwis internetowy KIK

Strona główna

Obchody dwudziestopięciolecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku oraz ogólnopolskiego, gdańskiego spotkania prezesów Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce.


Gdańsk
więcej zdjęć


Ks. abp Tadeusz Gocłowski metropolita Gdański, w Katedrze Oliwskiej, przewodniczył konce-lebrowanej Mszy św. rozpoczynającej uroczystości XXV-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku. Na początku nawiązał do związków KIK-u z „Solidarnością”. XXV-lecie utożsamia się z czasem pontyfikatu Jana Pawła II. To był wielki pontyfikat, szczególnie dla naszej Ojczyzny.

Refleksja niech zapoczątkuje nowy czas. Zadania nowe osadzone są w pamięci i tożsamości. Niech Matka Boża wyprasza nam świętość myśli, konsekwencję logiki. Wielka troska o dobro wspólne Ojczyznę. Ojczyzna ma szansę pozostać
W homilii ks. Arcybiskup nawiązał do trwającego Roku Eucharystii. Rok ten służy pogłębieniu naszego spotkania z tajemnicą głębi miłości Boga, który ukochał nas do końca. Vere, realiter et substantialiter Corpus et Sanguinem.

Rok ten, dar odchodzącego Jana Pawła II, kończy się Synodem Biskupów w dniach 2-23 października. Dobrze, że 25 lecie Klubu rozpoczyna się od udziału w Eucharystii.
Celebrans nawiązał do uroczystości w Nowej Hucie, w których uczestniczył poprzedniego dnia. Na kościele nowohuckim jest napis „Ten jest sprawiedliwy, kto jest miłosierny”. Ojciec Święty Jan Paweł II rzucił światło na tajemnicę miłosierdzia, wyniósł na ołtarze Św. Fau-stynę. To wielka pomoc dla człowieka dźwigającego się z totalitaryzmów XX wieku.
Jak człowiek buduje? Na piasku czy na skale? W naszych czasach potrzebne jest budowanie na skale.
Słowa Pan da siłę swojemu ludowi. Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju - wyryte są na pomniku gdańskich stoczniowców.
Jeśli chcemy cokolwiek robić musimy mieć świadomość wielkości i słabości człowieka. Profe-sor teologii i były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ks. prof. Konstanty Michalski napisał książkę pod znamiennym tytułem: "Między heroizmem a bestialstwem". Słowa te stanowią jakby streszczenie dramatycznej historii ludzkości dwudziestego wieku.
Na czas przemian Bóg dał nam człowieka - Jana Pawła II Ojca „Solidarności”. A teraz naród ma zdawać egzamin.
Czy intelektualiści katoliccy stworzyli środowisko. A może powinni odgrywać większą rolę w publicznej trosce o dobro wspólne.
My mamy wypełnić testament Jana Pawła II dziś. Nie wraca się do starego, ale włączając w ży-cie myśl chrześcijańską można wiele zrobić. Istotne są fundamenty: rok 966, Stanisław Szczepa-nowski, pamięć i tożsamość, kultura, wolność, rodzina, więź z Chrystusem, „Solidarność”.

Ks. arcybiskup wspomniał słowa Jana Paweł II w Gdańsku na Zaspie w 1987: "...Jeden dru-giego brzemiona noście - to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność - to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię nie-sione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności."

Katedra Oliwska to wielowiekowe środowisko kultury cysterskiej. „Nie lękajcie się ludzi Europy. Jeśli będziemy tym żyli co wyznajemy, to świat będzie lepszy, a Europa wróci do war-tości.” zakończył ks. arcybiskup.


Dalsza część uroczystości odbyła się w auli Seminarium Duchownego.

Prezydent Gdańska, uczestniczący w uroczystościach złożył Klubowi podziękowanie za lata zaangażowania społecznego. podkreślił, że praca nad formacją społeczności jest najważniejsza. Wręczył na ręce prezesa Franciszka Makurata medal XXV-lecia „Solidarności” przyznany Gdańskiemu KIK-owi.

Ponadto Medal Prezydenta Miasta Gdańska otrzymali: Franciszek Makurat, Marta Teresa Dowgiło, Izabela Suchocka, Bogusław Grabowski, Roman Pająk.


Grał zespół z Przyjaźni - jest język kaszubski.


Ks. abp Gocłowski:
Dzięki Bogu za 25-lecie istnienia Klubu, który wzrastał wraz z „Solidarnością”. Te owoce pracy ludzkiej. To był trudny czas, ale im trudniejszy jest czas, tym bardziej entuzja-styczni są ludzie. Klub jest to praca pojedynczych osób, ale klub to jest też wspólnota. Ważne, że klub uprawia syntetyczne ujecie wizji człowieka ars, ratio, fides, amor(caritas), solidaritas.

Solidarność jako pojecie istniała już dawno, ale została na nowo odkryta, w czasie gdy powstał KIK.

Od 21 lat biskup zarządza diecezją. Biskup cieszy się z tego, co dzieje się w autonomicznej strukturze, jaka jest KIK. Panie Boże. Tych wydarzeń 25 lecia wystarczyłoby na 100 lat.
Silny był jeszcze komunizm. Erozja komunizmu była już wcześniejsza. Był niewydolny gospo-darczo, społecznie. Ale głównym błędem był błąd antropologiczny: negując Boga, państwo, wła-sność prywatną - przez którą wyraża się człowiek - nie dał w zamian nic. Ale w tym polskim narodzie nastąpiły zjawiska, które nigdzie indziej nie wystąpiły: wiara i więź wzajemna. Podczas obrad chadeków Mario Mauro powiedział: „Ten system komunistyczny rozpadł się bo Solidarność wzbudziła tęsknotę za autentycznym społeczeństwem”. Ideologia marksistowska była umiłowana na Zachodzie. Przez „Solidarność” zmienił się stosunek do niej na negatywny. Takie środowiska jak KIK nie dały się omamić tą ideologią. Prof. Telecki na obchodach XXV lecia Solidarności w Nowej Hucie podjął temat: ”Solidaność i jej wpływ na dekompozycję Sowietów”. Należy także pamiętać jaka była 25 lat temu Ameryka Łacińska, Afryka. Zmiany w Polsce przy-czyniły się do zmian w całym świecie.
Rok 2005. Czyż nie powiemy kiedyś „O roku ów ...”. Kluby podejmują refleksję - czy ten jubileusz wpłynie na coś, ukształtuje coś nowego.


Referat o „Solidarności” wygłoszony pod nieobecność chorej autorki


Dr Magdalena Błażek: „Tożsamość jednostki w nauczaniu Jana Pawła II”


Prof. Andrzej Ceynowa „Kaszubi w oczach Jana Pawła II


W niedzielę odbyły się obrady prezesów. Nowymi współprzewodniczącymi Rady Porozumienia KIK zostali: Franciszek Makurat - KIK Gdańsk, Antoni Winiarski - KIK Katowice, Krzysztof Ziółkowski - KIK Warszawa. Sekretarzem Rady porozumienia KIK został Stanisław Latek z KIK-u Warszawa.



>>>Oświadczenie prezesów




29.09.2005